Федерація роботодавців ЖКГ України
Приїжджайте до нас
м. Київ, вул. Михайла
Коцюбинського 1, оф. 603
Федерація роботодавців ЖКГ України
Напишіть нам
adamovfrugkh@gmail.com
Федерація роботодавців ЖКГ України
Зателефонуйте нам
044 209 03 93
Роз\'яснення Мінсоцполітики України

Шановні керівники підприємств ЖКГ!

Через велику кількість звернень щодо законодавчих підстав поширення на роботодавців дії тих чи інших галузевих (міжгалузевих) угод, надаємо наступні роз’ясненнями Мінсоцполітики, яке є центральним органом виконавчої влади, уповноваженим здійснювати координування органів влади у сфері колективно-договірного регулювання.

Звертаємо увагу, що роз’яснення Мінсоцполітики щодо обов’язковості застосування галузевих (міжгалузевих) угод були спрямовані всім контролюючим органам для врахування в подальшій роботі.

Зі свого боку, в межах повноважень, надаємо стислі відповіді на найбільш актуальні запитання:

  1. Галузеві (міжгалузеві) угоди не є регуляторними актами центральних органів виконавчої влади та не поширюють свою дію на невизначене коло осіб. Наявність серед підписантів угод Мінрегіону або інших міністерств не створює у роботодавців приватної або комунальної власності, а також у органів влади уповноважених здійснювати встановлення тарифів обов’язку дотримання норм таких угод.
  2. Наявність на підприємстві первинної організації профспілки, яка є суб’єктом певних угод, не означає поширення їх положень на роботодавця. Водночас, відсутність первинної організації профспілки (таких підприємств наразі більшість) не позбавляє роботодавця права приєднатись до гарантій тих чи інших галузевих угод.
  3. Документарно підтвердити на основі законодавства поширення на підприємство положень тієї чи іншої угоди може виключно організація роботодавців, яка таку угоду уклала, якщо такий роботодавець входить до її складу через членство згідно спеціального закону, що регулює діяльність організацій роботодавців;
  4. Органи влади можуть враховувати підчас своєї діяльності виключно норми та гарантії лише тих угод, застосування яких є обов’язковим для роботодавця (підприємства) згідно чинного законодавства України;
  5. Органи влади, зокрема органи місцевого самоврядування, як власники комунальних підприємств (якщо повноваження з ведення колективних переговорів були ними делеговані керівництву підприємства згідно статутних документів) не мають повноважень, вести колективні переговори на галузевому рівні, вимагати або чинити тиск на підприємства щодо приєднання підприємства до тих чи інших угод.  
  6. Якщо підприємство не приєдналось до жодної з галузевих угод – органи влади не мають законних підстав враховувати в тарифах та бюджетних дотаціях таких підприємств галузеві гарантії - тільки державні (мінімальна заробітна плата).
  7. Органи влади зобов’язані забезпечити врахування в повному обсязі гарантії галузевих (міжгалузевих) угод в тарифах та бюджетних дотаціях з дати приєднання підприємства до тієї чи іншої угоди в порядку передбаченому законодавством.

Переглянути роз’яснення інших органів влади та державні наукові висновки експертизи з цих питань можна на сайті Федерації.