Федерація роботодавців ЖКГ України
Приїжджайте до нас
м. Київ, вул. Михайла
Коцюбинського 1, оф. 603
Федерація роботодавців ЖКГ України
Напишіть нам
adamovfrugkh@gmail.com
Федерація роботодавців ЖКГ України
Зателефонуйте нам
044 209 03 93
Звернення Федерації 18.08.2017р.

Керівникам підприємств ЖКГ,

підрозділам економіки та ВТіЗ

Щодо розміру прожиткового мінімуму

для врахування при розрахунку галузевих гарантій

 

На численні запити, в межах повноважень, надаємо роз’яснення з питання «Який розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (чинний на 1 січня (1600 грн.) або на 1 травня 2017р. (1684 грн.)) має застосовуватись згідно вимог чинного законодавства при розрахунку галузевих гарантій мінімальної тарифної ставки робітника І розряду на підприємствах суб’єктах Галузевої угоди №26 від 04.10.2013р.?»

Відповідно до частини восьмої ст. 6 Закону України «Про оплату праці» та ст. 96 Кодексу Законів про працю України мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Водночас, частина четверта ст. 6 Закону України «Про оплату праці» визначає, що тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника І розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень.

Узагальнюючи зміст зазначених положень Закону, основою для формування тарифної сітки є тарифна ставка робітника І розряду, мінімальне значення якої не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня календарного року.

Таким чином, враховуючи положення ст.12 Закону України «Про оплату праці» прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (1600 грн.) є мінімальною державною нормою тарифної ставки робітника І розряду.

Водночас, норми галузевих угод згідно ст. 9 КЗпП та ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» можуть встановлювати норми оплати праці в розмірі, що передбачають кращі умови праці, порівняно з нормами встановленими законодавством України про оплату праці (порівняно з державними нормами).

Таким чином, якщо підприємство входить до складу сторони роботодавців певної галузевої угоди (роз’яснення профільного комітету ВРУ додаються), якою був встановлений розмір тарифної ставки робітника І розряду у співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних осіб без зазначення дати його встановлення, то для розрахунку галузевої гарантії розміру тарифної ставки робітника І розряду має застосовуватись чинний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1684 грн.

Зазначене стосується також суб’єктів Галузевої угоди №26 від 04.10.2013р., оскільки згідно частини п’ятої прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  № 1774-19 від 06.12.2016р. до внесення змін до колективних угод усіх рівнів щодо незастосування мінімальної заробітної плати, як розрахункової величини, вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб (Закон не вказує на яку дату, -  тому має застосовуватись чинний розмір – 1684 грн.).

Принагідно нагадуємо, що згідно вимог чинного законодавства (зокрема порядки формування тарифів встановлених постановою КМУ №869 від 01.06.2011р.), економічне обґрунтування витрат на оплату праці для врахування в комунальних тарифах та бюджетних дотаціях має здійснюватись регуляторами лише на підставі державних або на підставі галузевих нормативів витрат ресурсів, що встановлені галузевою угодою до складу сторони роботодавців якої входить таке підприємство.

Так, при розрахунку галузевих гарантій оплати праці для підприємств, які є суб’єктами Галузевої угоди №26 від 04.10.2013р., згідно вимог п. 3.1.1 Галузевої угоди, має застосовуватись розмір тарифної ставки робітника І розряду в розмірі 1684 грн.*120%.

Підприємства, які входять до складу Федерації, можуть оновити висновки щодо розрахунку їх галузевих гарантій оплати праці в програмі «Розрахунок галузевих гарантій» на сайті fru-gkh.com.ua. 

Додаток: Лист комітету ВРУ від 18.07.2017р. № 04-34/14-168433 на 2 (двох) аркушах;

 

Голова Федерації                                                                                                           Адамов О.І.