Федерація роботодавців ЖКГ України
Приїжджайте до нас
м. Київ, вул. Михайла
Коцюбинського 1, оф. 603
Федерація роботодавців ЖКГ України
Напишіть нам
adamovfrugkh@gmail.com
Федерація роботодавців ЖКГ України
Зателефонуйте нам
044 209 03 93
Про загальнобудинковий облік витрат ресурсів

Порошенко підписав закон про обов’язкове встановлення в будинках лічильників води та тепла.

28 червня президент України Петро Порошенко підписав закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", який передбачає обов'язкове обладнання лічильниками всіх будинків, підключених до тепломереж, гарячого та холодного водопостачання.

Повідомлення про це з'явилося на сайті Адміністрації Президента в п'ятницю вранці.

"Завдяки обліку населення буде платити лише за спожиті ресурси. Введення норм даного закону дозволить контролювати ефективність реалізації заходів з енергоефективності. Все це має сприяти зменшенню витрат споживачів на оплату комунальних послуг", – відмічає прес-служба президента.

Норми закону визначають порядок оснащення будівель і окремих приміщень вузлами комерційного обліку, їх обслуговування, заміни та абонентського обліку, особливості зняття показань вузлів обліку і відповідного розподілу обсягу спожитих комунальних послуг, організаційно-правові засади формування рахунків по оплаті комунальних послуг.

Як повідомлялося раніше, за статистикою, лише 22% багатоквартирних будинків в Україні ведуть будинковий облік споживання теплової енергії. За оцінками експертів Державного агентства з питань енергоефективності, ухвалення закону дасть змогу знизити обсяг неврахованих витрат води у внутрішньобудинкових системах на три чверті та скоротити споживання теплової енергії протягом одного-трьох років у середньому на 15–20%. Цей документ також має сприяти зменшенню споживання природного газу та скороченню викидів парникових газів.

Закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" Верховна рада прийняла 22 червня у повторному другому читанні після активних дебатів про те, хто ж має оплачувати встановлення лічильників у будівлях. У фінальному варіанті закону зафіксовано, що встановлювати лічильник, як і раніше, буде власник інженерних мереж, однак плата за це буде вийнята з тарифу на житлово-комунальні послуги.

Згідно закону, мешканців квартир необхідно попередити про встановлення приладу за два місяці: їм потрібно надати інформацію про вартість та способи оплати приладу і робіт щодо його встановлення. Жителі будинку, мають право погодитися на встановлення лічильників або змінити умови встановлення, або повідомити, що обладнають свій будинок приладом обліку самостійно.

Даний закон зобов'язує оператора зовнішніх мереж (теплокомуненерго або водоканал) обладнати всі будівлі, приєднані до теплових та водопровідних мереж, будинковими приладами обліку гарячої та холодної води. Встановлені для цього законом терміни: для нежитлових приміщень – до 1 жовтня 2017 року, а для житлових – до 1 жовтня 2018 року. В цей же строк мають вкластися і власники квартир, встановивши поквартирні прилади обліку.

Також закон забороняє приєднувати до мереж нові будівлі, які не обладнані приладами обліку.

Згідно з цим документом, після встановлення лічильників всі розрахунки за споживання теплової енергії, гарячої та питної води повинні будуть поводиться виключно за даними лічильників. Так, законом передбачається обов’язковий приладний комерційний облік комунальних послуг (на вході в будівлю), а також розподільний облік (поквартирний). Граничний термін запровадження нового будинкового обліку тепла – протягом року з дня набрання чинності Законом, будинкового обліку води – протягом двох років, а розподільного обліку – протягом трьох років.

Законом визначено:

- механізм оплати за встановлення, заміну та обслуговування вузлів обліку (визначається для кожного будинку окремо);

- перелік обов’язкової інформації для формування рахунків за комунальні послуги та доступ до такої інформації;

- загальний порядок доступу до вузлів обліку;

- відповідальність за невиконання вимог закону.

З повним текстом закону можно ознайомитися тут.

Цей закон має пряме відношення до зобов’язань України перед ЕС. Так, прес-служба президента нагадує, що підписаний закон розроблено з метою імплементації низки статей Директиви Європейського союзу про енергетичну ефективність.

Як повідомлялося раніше, 20 червня президент підписав закон про створення Фонду енергоефективності та заявив, що Німеччина планує надати Україні 100 млн. євро для наповнення цього фонду.

25 листопада 2015 року Кабмін затвердив Національний план дій з енергоефективності до 2020 року, згідно з яким уряд розраховував в 2016-2019 роки впровадити повний комерційний облік споживання природного газу, теплової енергії та води в житлових і бюджетних будівлях.

Використані матеріали: "Сегодня", УНІАН , Укрінформ.